Bilgilendirme

 DÖVİZ ALIM SATIMI YAPILMADIĞINA İLİŞKİN UYARI
 • BU İŞYERİNDE SADECE ÖDEME HİZMETLERİNİN SUNULMASI VE ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDİLMESİ AMACIYLA DÖVİZ ALIM VE SATIMI YAPILABİLMEKTEDİR.BUYING OR SELLING FOREIGN EXCHANGE IN THIS WORKPLACE IS ALLOWED ONLY WITH THE PURPOSE OF PROVISION OF PAYMENT SERVICES AND ISSUANCE OF ELECTRONIC MONEY.
 • BU HALLERİN DIŞINDA DÖVİZ ALIM SATIM İŞLEMİ YAPILMASI DURUMUNDA CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ (CİMER) ARACILIĞIYLA (www.cimer.gov.tr) İHBARDA BULUNUNUZ.PLEASE REPORT TO PRESIDENCY COMMUNICATION CENTER (CİMER) (www.cimer.gov.tr) FOR ANY VIOLATION OF BUYING OR SELLING FOREIGN EXCHANGE.
 • ÖDEME HİZMETİ SUNULMASI VE ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDİLMESİ İŞLEMLERİNDEN BAĞIMSIZ OLARAK DÖVİZ ALIM VE SATIMI YAPILMASI DURUMUNDA İŞLEMİ YAPAN KİŞİ VE MÜŞTERİYE 1567 SAYILI KANUN UYARINCA İŞLEM BAŞINA EN AZ 9.563 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANMAKTADIR.ACCORDING TO THE LAW NO 1567, AT LEAST 9.563 TL FINE CAN BE EXECUTED FOR EACH PARTY AND TRANSACTION FOR BUYING OR SELLING FOREIGN EXCHANGE APART FROM PROVISION OF PAYMENT SERVICES AND ISSUANCE OF ELECTRONIC MONEY. 

 BAŞKASI HESABINA HAREKET ETTİĞİNİN BİLDİRİLMESİ YÜKÜMLÜLÜĞÜNE İLİŞKİN UYARISayın Müşterimiz, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 15 inci maddesi kapsamında kimlik tespiti yapılmasının zorunlu olduğu işlemlerde, kendi adınıza fakat başkası hesabına hareket ediyorsanız, işlemlerinizi yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğinizi yazılı olarak beyan etmeniz gerekmektedir. Anılan maddede, beyanda bulunmayan kişiler hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya beşbin güne kadar adlî para cezası öngörüldüğünü hatırlatmak isteriz.

 TÜKETİCİ BİLGİLENDİRME FORMUHayhay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi (“Hayhay”) olarak tüketicilerin sistemlerimize ve hizmetlerimize ilişkin bilgilendirilmelerini sağlamak için gerekli her türlü özeni gösteriyoruz. Bu kapsamda, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik’in 48. maddesi kapsamında hazırladığımız bilgilendirme metni aşağıda tüketicilerin bilgisine sunulmaktadır. Hayhay’a İlişkin Bilgiler:Unvan:    Hayhay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi

Adres:    Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Maya Akar Center (B Blok) 

No: 102 İç Kapı No: 14 Şişli / İstanbul

Ticaret Sicili Müdürlüğü ve Sicil No:    İstanbul, 284420-5

Mersis No:    0460098841100001

Vergi Dairesi ve No:    Mecidiyeköy Vergi Dairesi 4600988411

Telefon:    +90 850 222 95 96

Elektronik Posta Adresi:    destek@hayhay.com

İnternet Adresi:    www.hayhay.coA. TÜKETİCİNİN HAKLARI1.Tüketicinin Bilgi Edinme HakkıTüketici, mal ve hizmet satın alırken doğru karar verebilmek için gerekli bilgilere ulaşabilmelidir. Bu kapsamda, Hayhay tarafından sunulan hizmetlere ilişkin bilgi almak isterseniz destek@hayhay.com elektronik posta adresinden veya +90 850 222 95 96 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.2.Tüketicinin Şikâyet ve İtirazda Bulunma HakkıTüketici, ödeme hizmetleriyle ilgili şikâyet ve itiraz başvurularını destek@hayhay.com adresine eposta veya Hayhay’ın merkez adresine iadeli taahhütlü posta göndererek ulaştırabilir. Hayhay, tüketicinin mal ve hizmet alımı ile ilgili şikâyet ve itiraz başvurularını, başvuru tarihinden itibaren yasal süre içerisinde değerlendirerek tüketiciye başvuru sonucu ile ilgili bilgilendirmede bulunulacaktır.Bireysel müşteriler için sunulan hakem heyeti sürecine ilişkin lütfen https://unitedpayment.com/tr/yasal-belgeler-ve-temsilcilikler/todeb-hakem-heyeti  linki üzerinden bilgi edininiz. B.ALTERNATİF ERİŞİM KANALLARI VE YENİLİKÇİ ÖDEME YÖNTEMLERİSatıcı ve/veya hizmet sağlayıcılar tarafından internet ortamında tüketicilere yaygın olarak banka/kredi kartları ile ödeme, havale/EFT ve kapıda ödeme seçeneği sunulur. Fakat, finansal teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler sonrasında tüketicilerin yararlanabilecekleri ödeme yöntemleri artık sayılanlarla sınırlı olmayıp alternatif ve yenilikçi ödeme yöntemlerinin sayısı bir hayli artmıştır. Alternatif ödeme yöntemleri, tüketicilere çeşitli ve güvenli ödeme seçenekleri sunmakta olup bu yöntemlerin tüketiciye sağladığı kolaylıklar başlıca aşağıdaki gibidir:


  • Basit ve kolay kullanım sayesinde tüketicilerin işini kolaylaştırma

  • Geleneksel ödeme yöntemlerine nazaran hızlı bir şekilde tahsilat imkânı sağlayarak zaman kaybı yaşatan unsurları en aza indirgeme

  • Kredi kartı/banka kartı bilgilerini paylaşma noktasında çekinceleri bulunan tüketiciler açısından daha güvenlikli bir ödeme yöntemi oluşturma

Finansal teknoloji alanında geliştirilen yenilikçi yöntemler ile birlikte geleneksel ödeme yöntemleri gün geçtikçe yerini dijital cüzdan, açık bankacılık, sanal pos gibi alternatif ödeme sistemlerine bırakmaktadır. Bu sebeple, tüketicilerin söz konusu alternatif ödeme sistemlerine kendilerini entegre etmeleri hem tüketicilerin finansal sistemlere etkin erişimi hem de finansal teknolojiler alanının gelişimi yönünden son derece önemlidir. C. GÜVENLİK VE KORUMA ÖNLEMLERİHayhay olarak tüketicilerin sistemlerimizdeki güvenliği için en üst düzeyde çaba göstermemize rağmen tüketiciler açısından gerçek anlamda güvenli bir sistem ancak tüketicilerin de güvenli işlem yapma konusunda bilgi sahibi olmalarıyla mümkün olmaktadır. Bu amaçla, aşağıda verdiğimiz bilgileri dikkatle okuyup sistemlerimizi kullanırken göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederiz.


  • Kullandığınız bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi cihazlarınızda üreticinin sunduğu en güncel güvenlik yamalarının kurulu olduğundan emin olunuz. Bu cihazlara orijinal üreticinin sunmadığı veya onaylamadığı işletim sistemlerini veya sistem yazılımlarını kurmayınız. Eğer kullandığınız cihazlar için antivirüs yazılımları gibi güvenlik yazılımları mevcutsa bu yazılımları mutlaka kullanınız ve bunların sürekli olarak aktif ve güncel olduğunu kontrol ediniz.

  • Cihazlarınızla kamuya açık alanlarda kablosuz ağlar üzerinden internete bağlanırken daha dikkatli olunuz. Bu alanlarda internete bağlanırken kişisel verileriniz veya şifreniz gibi bilgileri girdiğiniz internet sitelerine güvenli bağlantı kurduğunuzdan ve cihazınızdaki güvenlik yazılımlarının aktif olduğundan emin olunuz.

  • Hayhay’ın sistemlerine sadece internet uygulamamızı kullanarak erişebilirsiniz. Uygulamamıza erişirken güncel versiyona sahip olduğunuz emin olunuz.

  • Hayhay uygulamasını kullanırken her zaman bizimle güvenli bağlantı kurduğunuzdan emin olunuz.

  • Şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, Hayhay tarafından e-posta adresinize gönderilen içerikleri ve kimlik doğrulama amacıyla cep telefonunuza gönderilen kodları hiçbir sebeple kimseyle paylaşmayınız.

  • Hayhay uygulamasını kullandıktan sonra çıkış yaptığınızdan emin olunuz.

  • Şifrelerinizi defter, kâğıt veya benzeri ortamlarda yazılı bulundurmayınız. Yazılı olarak bulunuyorsa, okunamayacak hale gelecek şekilde hemen imha ediniz.

  • Şifrelerinizi hiçbir sebeple bilgisayarınızda, cep telefonunuzda veya elektronik posta kutunuzda açık olarak bulundurmayınız. Şifrelerinizi ezberinizde tutmak veya bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş güvenli bir şifre saklama uygulamasında tutmanız en güvenli yoldur.

  • Hayhay, hiçbir zaman elektronik posta adresinize sizden kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi isteyen elektronik postalar göndermez. Böyle bir elektronik posta aldığınızda hiçbir bilgi girmeden destek@hayhay.com e-posta adresinden veya +90 850 222 95 96 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.

  • Hayhay tarafından gönderildiğini düşündüğünüz elektronik postalar içerisinde sizi bir internet sitesine yönlendiren linkler varsa, bu linklerin açtığı internet adreslerini tarayıcınızın adres alanından kontrol ederek adresin https:www.hayhay.com ile başladığından emin olunuz.

  • Hayhay, tüketiciye özel duyuru, uyarı ve benzeri sürekli bilgilendirme ihtiyaçlarını destek@hayhay.com e-posta adresi veya +90 850 222 95 96 numaralı telefon üzerinden gerçekleştirir. Bu kanal üzerinden gelmeyen bilgilere itibar edilmemesi gerekir. 

  • Sizi Hayhay’dan aradığını iddia ederek sizden bilgi isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz. Arayan numaranın Hayhay’a ait olduğunu teyit ediniz. Hayhay tarafından tüketici ile sadece Hayhay temsilcisi iletişime geçer. Eğer sizi arayan kişiyi/numarayı tanımayıp şüpheye düşerseniz görüşmeyi sonlandırıp Hayhay temsilcisi ile iletişime geçip durumu bildiriniz. Hayhay temsilcisine destek@hayhay.com elektronik posta adresinden veya +90 850 222 95 96 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  • İşbu bilgilendirme metni zaman zaman teknik gereklilikler nedeniyle güncellenebilecek olup güncellemeleri lütfen takip ediniz. 

  • Şifrelerinizi oluştururken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

   • Şifrelerinizde aynı karakteri veya rakamı ikiden daha fazla tekrar etmeyiniz. 

   • Şifrelerinizde ardışık rakam serileri (“123” gibi) kullanmayınız. 

   • Şifrelerinizde doğum tarihiniz gibi çevreniz tarafından veya sosyal medya hesabınızdan yola çıkılarak bulunabilecek bilgileri kullanmayınız. 

   • Şifrelerinizi en fazla üç aylık dönemlerde değiştiriniz. Değiştirdiğiniz şifrelerinizin öncekilerle ortak karakter sayısının az olmasına özen gösteriniz. Örneğin şifre yenilemelerinde şifrenizin sonuna değiştirdiğiniz yıl ve ayı ekleyerek aynı şifreyi uzun süre kullanmayınız. 

   • Birden fazla sistemde aynı şifreyi kullanmayınız. Gizli verinizi tutan her sistem için farklı bir şifre belirleyiniz.  • Şifrelerinizin, hassas müşteri verilerinizin veya kişisel bilgilerinizin kaybedildiğini, çalındığını, silindiğini ya da değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, destek@hayhay.com elektronik posta adresinden veya +90 850 222 95 96 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.

  • Dolandırıcılık şüphenizin olması veya Hayhay tarafından sağlanan hizmet sırasında herhangi bir problemle karşılaşmanız halinde destek@hayhay.com elektronik posta adresinden veya +90 850 222 95 96 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz. 

D. ÜCRETLENDİRMEHayhay tarafından verilen hizmetlere ilişkin ücretler Hayhay sistemlerinde belirtilmekle birlikte, bu kapsamda ayrıca tüketiciler, gerçekleştirecekleri işlemden hemen önce ödeyecekleri tüm ücret, masraf ve komisyonlar hakkında da bilgilendirilmektedirler. Hayhay tarafından verilen hizmetlere ilişkin fiyatlandırmalar maliyet ve performans gözetilerek belirlenmekte olup ücretlendirmenin adil ve şeffaf bir şekilde yapılması için gerekli özen gösterilmektedir.